Jak na zahradní oblouk

Během roku jsou okrasné rostliny na zahradě zdrojem potěšení ze sezónních změn barvy a textury listů, květů i plodů.

Pokud si pořídíte vchodový zahradní oblouk či vchodovou pergolu, můžete se těšit již při vstupu do vaší zahrady. Zahradní oblouk je ideální pro pnoucí květiny. Jeho osazením, například popínavou růží, budete ohromeni nejen krásou jejích barevných květů, ale i nádhernou vůní. Zahradní oblouk můžete použít i jako podloubí na příjezdovou cestu.

Popínavé rostliny, kterým poskytneme správné stanoviště a péči, vás budou těšit záplavou krásných barev, květů a také zajímavých listů. Vyberete-li pro ně správné místo a správnou oporu, jako jsou například zahradní oblouky, vytvoří pak okouzlující prostředí. Navíc některé z nich v době svého kvetení budou do okolí uvolňovat příjemnou vůni, příkladem toho jsou popínavé růže. Na zahradních pavilonech nebo zahradních obloucích je potřeba jejich výhony vyvazovat. Kaskády květů budou však vaši zahradu zdobitpo několik měsíců.  

Všestranný plamének (Clematis) porůstá ploty stejně snadno jako pergoly, treláže anebo domovní stěny. Vzhledem k jeho útlým ovíjivým úponkům by opěrné prvky neměly být silnější než 2,5cm. V tomto případě je ideální oporou i zahradní oblouk. Pokud budete dostatečně zavlažovat, rozkvetou velkokvěté odrůdy plaménků podruhé už v polovině srpna. Pro dobrý růst se u plaménků držte hesla: hlava na slunci, nohy ve stínu. Proto jeho dolní část přistiňte například výsadbou pokryvných rostlin a nastláním mulče.

Pokud máte terasu se zahradním nábytkem, můžete zahradní oblouk využít i jako vstup na tuto terasu. A máte-li rádi ovoce, můžete na něm zkusit pěstovat kiwi anebo révu vinnou. Spojíte tak příjemné s užitečným.

Zahradními oblouky můžete vyřešit i vstup do rozdělených částí větších zahrad. Stačí jej začlenit do výsadby opticky rozdělující zahradu. Pokud rozdělení prostoru vaší zahrady budete mít, například z různých druhů keřů, tak by všechny návštěvníky vaší zahrady jistě okouzlila i kvetoucí vistárie, popínající se po vašem zahradním oblouku. Rozkvétá totiž na starších výhonech ještě dříve, než se na ní objeví listy. Pokud rozdělení zahrady budete mít ze stálezelených dřevin, například thují a nelíbila by se vám barevná varianta, pak vás jistě neurazí nenápadný popínající se stálezelený břečťan.


Zahradní oblouk - pergola

Popínavé rostliny totiž mohou být i neopadavé a stálezelené. Ojedinělým zástupcem neopadavých popínavých rostlin je právě břečťan. Takovéto stálezelené popínavé rostliny se hodí i na nepěkné zdi, schovají pak vše pod zelený závěs. Chcete-li ale zachovat nějaká vrátka, i zde se jistě bude hodit některý ze zahradních oblouků, pro přerušení závěsu rostlin. Díky zahradním obloukům a pergolám tak můžete vytvořit hezké romantické prostředí i z dříve nevzhledných míst.

Seznam článků

Zahradní párty stany
Zahradní párty stany

Vyberte si ten nejlepší zahradní párty stan

Vánoční medovníčky - hezká i chutná vánoční dekorace
Vánoční medovníčky - hezká i chutná vánoční...

Kdybyste si chtěli upéct vánoční perníčky k jídlu i pro vánoční dekoraci, zde je recept.

Houpačka zahradní
Houpačka zahradní

Houpačky pro děti jsou vyrobeny z různých moderních materiálů. Nosné konstrukce většinou bývají vyrobeny z kovu, nebo z masivního dřeva, které je ošetřené proti...

Relaxační zahradní lehátka
Relaxační zahradní lehátka

Lehátka na zahradu mohou být plastová, dřevěná, kovová, ratanová nebo i bambusová. Některá zahradní lehátka mají měkké...

Houpačka je lék
Houpačka je lék

Zahradní houpačky se rozdělují na: houpací sítě, závěsné houpací sedačky pro malé děti, závěsná houpací křesla a houpací lavice - jsou s různou nosností, z různých materiálů a v různém barevném...

Zaposlouchejte se do alternativy v zahradním setu
Zaposlouchejte se do alternativy v zahradním setu

Do romantické zahrady plné květin stačí doplnit jediné – set zahradního nábytku.

Jak na zahradní oblouk
Jak na zahradní oblouk

Pokud si pořídíte vchodový zahradní oblouk či vchodovou pergolu, můžete se těšit již při vstupu do vaší zahrady. Zahradní oblouk je ideální pro pnoucí...

Zahradní oblouk na květiny ve vánoční záři
Zahradní oblouk na květiny ve vánoční záři

Tak – je tu zima a Vánoce.  Zahradní nábytek už máme uskladněný na suchém místě.

Dekorace LED osvětlěním
Dekorace LED osvětlěním

V dnešní době se dá koupit opravdu hodně různých druhů vánoční dekorace, osvětlené pomocí moderních LED diod.

Pořádáme oslavy v klidu domova
Pořádáme oslavy v klidu domova

Pořiďte si zahradní párty stan a nebudete se muset obávat rozmarů nevyzpytatelného počasí.