Zahradní nábytek na chalupu

V roce sametové revoluce jsme od jedné staré paní koupili zahradu a chalupu. Nedovede si představit, jak nám i toto změnilo život.

Chalupa se dvorkem - a zahrada samostatně, asi sto metrů do děsného krpálu. A v tom svahu samé staré ovocné stromy, metrové kopřivy, pozůstatky starého kurníku… S velkým elánem jsme se pustili do jejího zvelebování. Celkem brzy jsme začali doceňovat povídku Františka Nepila – Jak se dělá chalupa, kde Nepilovi měli také takovou hodně, hodně podobnou zahradu.

Náš první zahradní nábytek byl dřevěný. Byly to velké špalky z pořezaného ořechu, které jsme rozmístili kolem ohniště. Děti si zde rády opékaly špekáčky - a my jsme, po té dřině na zahradě, jen tak seděli - a fascinovaně sledovali nádherný západ slunce za Českým středohořím.

Časem se nám vyplnilo i přání, abychom nemuseli tahat motyku, rýč, pilu, do toho strašného kopce. Postavili jsme si v tom kopci chatku. Děti odrostly a dostaly chalupu ve vsi. K chatce jsme si pořídili i náš druhý venkovní nábytek - ze dřeva, ale už to byla lavice, stůl a dvě křesílka. Zpočátku jsme ho na zimu uklízeli do sklepa, ale později už nábytek zůstával venku i přes zimu.A tak, asi po deseti letech, k všeobecnému veselí, se pod naší známou, prolomilo sedací prkénko lavice. Což jsme vzali jako připomínku, že je na čase koupit si nějaký nový venkovní nábytek.

Považovali jsme to za zcela banální záležitost. Ale to jsme netušili, jak se za ta léta změnila nabídka zahradního nábytku. Najednou jsme před volbou, s kterou si nevíme rady, a proto jsme se ponořili do prozkoumávání různých druhů nábytků. Zde je stručně náš průzkum, pro ty, kteří by se ocitli v podobné situaci jako my…

U zahradního nábytku ze dřeva jsme zaznamenali, že zde dominuje nábytek z tvrdého masivního dřeva, nebo dokonce i z exotických dřevin, například z teaku. Ten je nejodolnějším a zároveň i nejtvrdším dřevem. Obsahuje velké množství teakového oleje a kaučuku a proto je mimořádně odolný proti dešti, mrazu i teplotním změnám. Ani hmyz a plísně tu nemají šanci. Dalším podobně odolným nábytkem je zahradní nábytek z ThermoWoodu. Dočetli jsme se, že je to finská borovice, speciálně tepelně a ekologicky zpracovaná. Tímto zpracováním se pak zlepší vlastnosti původního dřeva. Má nižší nasákavost, i tvarovou stálost, a je odolným proti parazitům. Proto může být takovýto dřevěný zahradní nábytek venku celoročně.

Kovový zahradní nábytek také patří k odolnějším výrobkům. Nábytek z hliníku má tu přednost, že je lehký a nezreziví. Nábytek z upravené a odlehčené oceli také odolává nepřízni počasí. Zahradní nábytek z kovu je velmi často kombinován se dřevem a textiliemi. Některé stoly z kovu mívají skleněnou desku.

I klasický venkovní zahradní nábytek z plastu dosáhl své renesance. Už nejsou jenom ty zelené, hnědé a bílé stohovací židle se stoly, ale díky moderním technologiím získal umělý nábytek i na kráse. Příkladem je zahradní nábytek z vyplétaného umělého ratanu (tzv.polyratan). Navíc je i naprosto ekologický a netoxický, takže jej lze instalovat kamkoliv, i do interiéru. A jako venkovní nábytek, jej venku můžeme ponechat přes celý rok.


Díky různým moderním technologiím má dnešní nábytek ven, zvýšenou odolnost vůči vodě, UV záření a zachovává si i stálost tvaru. Každá z variant má své zaručené klady a přednosti. A tak ještě nevíme, pro co se rozhodnout…

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Odběr novinek