Co je nábytek z ratanu

Kdysi, před léty, jsme si pořídili chatku a zahradu. Chatička malá, ale zahrada velká. I pustili jsme se do zvelebování zahrady. Vykáceli jsme staré, neúrodné a zplanělé ovocné stromy. Posekali jsme metrové kopřivy. Zasadili jsme nové stromky - a po čase jsme si udělali i zeleninovou zahrádku. Pro naše první posezení na zahradě nám posloužily velké špalky z pořezaného ořechu. Později jsme si pořídili dřevěnou lavici se stolem a dvěma křesílky. Zpočátku jsme nábytek na zimu uklízeli do sklepa, později už nábytek zůstával pořád venku.

Ale - když pod naší známou - ruplo sedací prkénko lavice, uznali jsme, že je na čase koupit si nějaký nový venkovní zahradní nábytek. Avšak jsme netušili, jak se za ta léta velmi pozitivně změnila nabídka zahradního nábytku! Najednou jsme byli před volbou, se kterou jsme si nevěděli rady, a proto jsme začali prozkoumávat různé druhy zahradních nábytků. Zde je jeden z našich dalších poznatků, pro ty, kteří se ocitli v podobné situaci jako my…

Při prvotním prozkoumávání zahradního nábytku ze dřeva, z kovu a z plastu jsme zjistili, že každá z variant má své klady a přednosti. Použitím různých moderních technologií při výrobě, má totiž dnešní venkovní nábytek, zvýšenou odolnost - vůči vodě, UV záření a dokáže si zachovat i stálost tvaru.

Při tom prozkoumávání nás pojednou zaujal nábytek zahradni ratan. Zpočátku asi proto, že jsme o něm moc nevěděli - tedy ze zvědavosti. Ale vůbec nebylo snadné se ve všem zorientovat. Nejprve jsme si museli ujasnit, co vlastně znamenají pojmy - nábytek zahradni ratan, nábytek ratan, nábytek na zahradu ratan, nábytek interieru ratan, nábytek luxusni ratan a nábytek venkovni ratan. Potom jsme zjišťovali, co ty podkategorie vlastně obsahují…

Začali jsme nejprve pojmem nábytek ratan, to nám přišlo nejlogičtější - a zjistili jsme:

Pod názvem nábytek ratan se totiž skrývá:

  • nábytek z vyplétaného umělého ratanu (tzv. polyratanu)
  • nábytek vyrobený z přírodního, ručně zpracovaného ratanu

Potom jsme zjistili, že i všechny další pojmy - nábytek zahradni ratan, nábytek na zahradu ratan, nábytek interieru ratan, nábytek luxusni ratan i nábytek venkovni ratan, obsahují výrobky jak z vyplétaného umělého ratanu, tak i z přírodního, ručně zpracovaného ratanu…


A tak si člověk musí nejprve ujasnit, jestli chce raději přírodní anebo umělý materiál. Z tohoto důvodu jsme se chtěli v tom nábytku z ratanu ještě více zorientovat. Nábytek z vyplétaného umělého ratanu jsme opticky rozpoznali snadno. Ale horší to bylo u nábytku z přírodního ratanu, u něhož jsme nedokázali rozpoznat:

  • Co všechno je vlastně z toho přírodního ratanu ?
  • Z čeho všeho jsou ty výplety u přírodního ratanového nábytku?
  • Co je to přírodní ratan ?
  • A co je to umělý ratan?


Co je umělý ratan

Umělý ratan (nazývaný také polyratan) je lisovaný plast - umělý plochý ratan. Nábytek se vyrábí docela podobným způsobem jako klasický ratan. A to tak, že se pevná kovová konstrukce, která zajišťuje stabilitu nábytku, vyplétá plastovými vlákny. Je vhodný jak na balkon, zahradu, terasu, do altánu i do zimní zahrady. Možno jej však použít i do domácnosti a do restaurací.  Můžete mít i celý set z polyratanu, s měkkými polstry, kde pevná kovová kostra zajišťuje stabilitu nábytku. Můžete mít i zahradní lehátko, různé sety se stolky, ale i samostatné židle s výpletem z polyratanu. Chcete-li mít soukromí na balkóně, můžete si zakoupit ratanovou metráž, vhodnou pro tento účel. Barvy polyratanu mohou být různé, ale dává se přednost hnědé barvě, aby byl co nejvíce podobný materiálu přírodnímu. 


Největší výhodou tohoto materiálu je vysoká odolnost a životnost materiálu. Nevyžaduje žádnou údržbu, či speciální čisticí prostředky. Může zůstat venku po celý rok a neublíží mu vysoké ani nízké teploty. Nábytek z vyplétaného umělého ratanu je ekologický a netoxický, a proto jej lze instalovat nejen ven, ale i do interiéru.

Co je přírodní ratan

Je to nábytek vyrobený z přírodního, ručně zpracovaného ratanu. Ratan je totiž velmi vysoká popínavá palma s úzkými kmínky (liána) - a je i velmi pružná! Podle průměru kmínku se vyrábějí buď ratanové tyče (na kostry nábytku), nebo proutí (na výplety nábytku). Ratan je většinou zbaven kůry. Kůra se ale také využívá, například na omotávky spojů kostry, na výplety sedáků, na výrobu rohoží.

V procesu výroby jsou dlouhé kmínky ratanu vařeny v olejové lázni a tím získávají vysokou odolnost i životnost (i proti působení povětrnostních vlivů). Později jsou ohýbány nad párou a spojovány vruty. Kostry tohoto nábytku jsou tedy vyrobeny z ohýbaných ratanových tyčí. Sedáky ratanového nábytku jsou vyráběny z ratanového proutí, nebo z ratanové kůry.

Nábytek v barvě přírodní je světlý, béžový - jako oloupané proutí. Jinak bývá mořený, většinou do různých medových a hnědých odstínů, ale někdy je i zesvětlován bílou barvou. Výjimkou je neloupaný, tzv. černý ratan, který je přírodně šedý až černý a je pouze nalakován bezbarvým lakem.

Každý kus nábytku je ručně vyrobený, tedy originální a krásný. Jeho velkou výhodou je i nízká hmotnost a velká pevnost. Největší využití má v interiéru, ale má i velké využití jako venkovní nábytek. Dobré je vědět, že nejodolnější venkovní ratanový nábytek je z neloupaného ratanu

Nábytek z přírodního ratanu

Z čeho všeho jsou výplety u přírodního ratanového nábytku?

Výplet může být z loupaného a obroušeného ratanového proutí (tvarově podobné výrobkům z vrbového proutí). Nebo z ratanového proutí podélně štípaného a hoblovaného na pásky.
Stále více moderní je i velmi pevný výplet z neloupaného a neupravovaného ratanového proutí - tzv. černého ratanu, který je přírodně šedý až černý a je pouze nalakován bezbarvým lakem. Také jsou výplety z ratanové kůry (styl propletení podobný jako u výpletů z umělého ratanu).
Dále může být výplet z hustého propletení provazců z banánového listí (podobné slabšímu konopnému provazu).

 

U nábytku z přírodního ratanu - co všechno je vlastně z toho přírodního ratanu ?

Křesla a lehátka většinou mají kostry nábytku vyrobeny z ohýbaných ratanových tyčí. Výplety křesel a lehátek mohou být z ratanového proutí nebo z ratanové kůry.
Židle z přírodního ratanu mají nohy i jednoduchou konstrukci ze dřeva. Mohou mít vysoké i nižší opěradlo, které je vypletené přírodním ratanem. Dále může být výplet židle i z hustého propletení provazců z banánového listí.
Stoly z přírodního ratanu bývají vyrobeny v kombinaci se dřevem, kovem i se sklem.

 

Pokud jde o přednosti - myslíme si, že je mají obojí „ tak půl na půl“. Takže to rozhodování zda přírodní, či umělý ratan, to člověku nijak neulehčí…

A ještě úplně nakonec - malou perličku pro vaše pobavení. Než jsme se toho všeho dopátrali, žili jsme v nevědomosti a přesvědčení, že takové klasické ratanové křeslo, vyrobené z pružné ratanové tyčoviny a proutí - je výrobek z bambusu - a ratan je pouze speciální název pro zpracování tohoto bambusu...

 

Hlasujte jaký Ratan máte raději!

Jaký ratan máte raději?

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Odběr novinek